Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

10%-os emelkedés a villamos energia árakban

A hétvégi japán események hatására drasztikus mértékű áramár emelkedéssel nyitottak a hét elején a világ áramtőzsdési. A német tőzsdén szerdáig megawattonkénti 5 Euro emelkedést mutatott a 2012. évi zsinórtermék, mely nagyságrendileg 9%-os növekedés a március első hetében jegyzett árak átlagához képest. Több országban bejelentették, hogy átmeneti időre leállnak atomerőművek és újragondolják a nemzeti atompolitikát.

A japán földrengés majd az azt követő szökőár miatt kialakuló hétvégi fukusimai atomkrízis hatására gyorsan reagáltak az európai áramtőzsdék is.

Miután világot láttak a japán atomerőmű meghibásodásáról illetve a bekövetkezett robbanásokról szóló hírek, a tőzsdék az ilyen esetekben szokásos reakciót mutatva, gyors áremelkedésbe kezdtek.

Hazánkban leginkább meghatározónak számító és hazai villamos energia kereskedők árazásának alapját adó németországi, lipcsei áramtőzsdén, az EEX-en szerdára 5 EUR/MWh emelkedéssel jegyezték a 2012. évi határidőre szóló zsinór termék (base load) árát. Az előző heti (10. hét) árak átlagához (53,45 EUR/MWh) képesti közel 9%-os emelkedés igen jelentősnek mondható, elérve ezzel az 58 EUR/MWh árszintet. A csúcs termék (Peak Load) árában szintén hasonló mértékű emelkedést könyveltek el a piacokon. A magyar HUPX és a cseh PXE tőzsdék szintén hasonlóan reagáltak a japán eseményekre.

Határidős villamos energia árak a német tőzsdén

 Határidős villamos energia árak a német tőzsdén

A tőzsdék emelkedése a fogyasztói árakban is azonnal megmutatkozott. Ugyanazon nagyfogyasztó a 10. héten beérkezett ajánlatokhoz képest már több mint 3 EUR/MWh-val magasabban kapott árajánlatot a 11. hét elején, mely 270 HUF/EUR stratégiai árfolyam számítva majdnem 1 HUF többletköltséget jelent kWh-ként. Volt olyan – nagy szolgáltatók közé sorolt – villamos energia kereskedő, aki a hét elején nem adott ki kötelező érvényű, csak indikatív árajánlatokat, hivatkozva a hirtelen árrobbanással kialakult bizonytalan helyzetre.

Amennyiben hamarosan ismét alacsonyabb tőzsdei jegyzéseket várunk, a villamos energia következő időszakra (2012.01.01 – 2012.12.31) való jelenlegi lekötése így nem feltétlenül javasolt. Amennyiben a krízis tovább mélyül és hosszabb távon tartós lehet – amire nem túl nagy az esély – úgy indokolt lehet a következő időszaki villamos energia szerződés mielőbbi megkötése.

Fukusimában egyelőre sikerült elkerülni a – csernobilihoz hasonló – legsúlyosabb, a hétfokozatú nemzetközi nukleárisesemény-skálán hetesnek minősített atomkatasztrófát, ugyanakkor a jelenleg hatosnak minősített japán helyzet hatására egész Európa az atomhelyzettől és az atompolitikák újragondolásától hangos. Az EU atomerőművei a világ átlagánál ugyan biztonságosabbnak mondhatók, Németországban mégis úgy döntöttek, hogy az 1980 előtt üzembe helyezett hét atomreaktort három hónapos átmeneti időre lekapcsolják a villamos energia rendszerről. Ez Európai Unión belül és kívül is számos ország döntött úgy, hogy felülvizsgálja meglévő atomlétesítményeit, illetve újragondolja a tervezett beruházások, új erőművek szükségességét illetve esetleges kockázatait. Ennek indoklása, hogy még egy csúcstechnológiával rendelkező ország sem képes minden veszélyhelyzetre felkészülni vagy azt kivédeni. A japán atomerőművek „földrengésbiztosan” vannak megépítve, így nem is a földmozgás, hanem az annak nyomában fellépő szökőárak okozták a világot jelenleg is lázban tartó atomkrízist.

Az Európában üzemelő atomreaktorok, országok szerint – Forrás: VG
Az Európában üzemelő atomreaktorok, országok szerint – Forrás: VG

Szélsőséges vélemények szerint a fukusimai események azt bizonyítják, hogy a nukleáris technológiából „ki kell szállni”, mivel az még műszakilag igen fejlett ország számára is veszélyes és ellenőrizhetetlen lehet. Ez rövid távon természetesen nem lehetséges, hiszen Európában például a villamosenergia-termelés mintegy 30%-a származik atomenergiából, az alternatív energia források pedig nem teszik lehetővé egy ilyen méretű kiesés rövid távú pótlását. Szakértők szerint nincs esély arra, hogy 50 éven belül megszabaduljunk az atomenergiától.