Keresés űrlap

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Áramtőzsde, napon belül is

 

Napon belüli kereskedés indulna jövőre a magyar áramtőzsdén. A HUPX Zrt. a jövő évtől indítaná el a napon belüli kereskedést (ID) a magyar áramtőzsdén. A lépésre elsősorban megújuló alapú energiatermelés növekedése miatt van szükség.

2004-ben az EU 28 tagországa együtt mintegy 60 ezer gigawattóra áramot termelt nap- és szélenergiával, tavaly már körülbelül 330 ezer gigawattórát. Az érintett termelők egyre gyakrabban keresnek vevőt egyre nagyobb árammennyiségekre, de csak viszonylag rövid időszakokban. Azzal, hogy a HUPX összekapcsolja e speciális, de növekvő súlyú kínálatot a kereslettel, rugalmasabbá és gyorsabbá válik a tőzsde működése, de további előnyök is jelentkezhetnek: a MAVIR Zrt. könnyebben jut olyan áramhoz, amellyel egyensúlyban tarthatja a villamosenergia-rendszert, könnyebben pótolható az egyes erőművek kiesése miatti áram, és javul a határkeresztező kapacitások kihasználása. A HUPX Zrt. várakozásai szerint az ID bevezetésének köszönhetően csökkennek a hazai villamosenergia-árak, és nő az ellátásbiztonság, likvidebb lesz az árampiac.

Ám az áraknak van is hová csökkenniük: a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) szerint az áramtőzsdék legkeresettebb terméke, a zsinóráram 2014 áprilisa és ez év júniusa között a HUPX-en érezhetően és folyamatosan drágább volt, mint az összehasonlításba bevont más térségi tőzsdéken. Viszont HUPX Zrt. által ellenőrzött gáztőzsdén (CEEGEX) csak mutatóban van kereskedés. Kaderják Péter, a REKK igazgatója ezt nem tartja meglepőnek, mert Euró­pában szinte csak az angliai és a hollandiai gáztőzsde likvid, de ezek is jóval kevésbé az amerikaiaknál. A szakember megerősítette lapunk piaci információját, amely szerint a hazai gázpiacon az új gázévre az előző évinél érezhetően alacsonyabb árakon születtek megállapodások. Kaderják Péter többnyire 10 százalékos diszkontokról tud. Magyarázata szerint e mögött az erős verseny áll, amit részben az alacsonyabb olajár okozott, de árcsökkentő lehet – egyebek mellett – a magyar–szlovák gázvezeték használatbavétele is.