Keresés űrlap

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

A gázkészletek eladásának leállítását kéri az INA

Az INA arra kéri a horvát kormányt, hogy állítsa le gázkészleteinek kényszerű értékesítését, mert az nagy veszteséget okoz a cégnek és munkahelyeket sodor veszélybe.

Horvátország februárban az INA gázkereskedelmi érdekeltségétől, a Prirodni Plin-től az állami HEP energiaszolgáltató vállalat feladatkörébe utalta át a földgáz belföldi nagykereskedelmének monopóliumát. A lakosságot ellátó gázszolgáltató közüzemi vállalatoknak februártól a HEP értékesíti a földgázt.

Az INA emiatt kénytelen felszabadítani gáztározó kapacitását a HEP számára. Készletei azonnali értékesítése a HEP-nek és két másik horvátországi vállalatnak állítása szerint 350 millió kuna veszteséget okozhat.

"A bevételkiesés nagyban befolyásolhatja a tervezett horvátországi beruházásokhoz rendelkezésre álló összegeket és számos munkahelyet sodorna veszélybe. Ez a kormánynak sem lehet az érdeke" - jelezte az INA.

A gázkészlet értékesítésének első két fordulója ajánlattétel nélkül zárult annak ellenére is, hogy az árat 25 százalékkal a piaci ár alatt szabták meg. Az INA az ár további csökkenésétől tart. Az olajtársaság az értékesítés leállítása érdekében már minden követ megmozgatott a piacfelügyeletet, a gázpiaci szereplőket és a kormányt is beleértve, egyelőre hiába.

"Miután minden rendelkezésre álló lehetőséget kimerítettünk, most a nyilvánosság előtt kérjük a kormányt, hogy állítsa le a gázkészletek kényszerű értékesítését, engedélyezze ideiglenes gáztározó kapacitások igénybevételét és tegye lehetővé számunkra, hogy reális áron értékesíthessük készleteinket" - írja az INA közleménye.

A horvát kormány azzal indokolta a gáz nagykereskedelmi monopólium áthelyezését a HEP-hez, hogy a Prirodni Plin veszteséggel látta el a feladatot. A Prirodni Plin veszteséges működését ugyanakkor a rögzített lakossági gázárnak tulajdonítja.

A tavaly júliusban EU-taggá váló Horvátország még három évig tervezi szabályozni a lakossági gázárat.

Előzmények

Az utóbbi hetekben több téren is szabályozói változások történtek Horvátországban, melyek az INA-t sújtják. Ezek között a gázüzletág átalakítása az egyik, emellett azonban a bányajáradék is duplájára fog emelkedni, ami a szénhidrogén kitermelés jövedelmezőségét rontja.

Bár a közelmúlt fejleményei egyértelműen abba az irányba mutatnak, hogy a horvátok részéről erősödik a kompromisszumra való hajlam a MOL-INA-ügyben, még ha a történet az INA megtartásával is zárul a hazai olajcég számára, a horvát leány az elkövetkező években jelentősen megnövekedett terhekkel fog szembesülni legnagyobb piacán. Arról korábban beszámoltunk, hogy az INA megtartása alapvetően pozitív lenne a MOL részvényesek szempontjából, hiszen az INA jelenleg is a legnagyobb növekedési sztori a vállalatnál, ez utóbbi kihasználása azonban könnyen akadályokba ütközhet. Amennyiben a szabályozói többletterhek miatt lecsökkennek a beruházások az INA-nál, az a MOL-ra is vissza fog hatni.