Heti lapszemlénkben a legfrissebb energiapiaci híreket, aktualitásokat osztjuk meg Olvasóinkkal
Véget érhet egy korszak az olajpiacon
Hathetes mélypontra gyengült az olaj árfolyama hétfőn, miután a piac egyre inkább a nagy olajországok kitermelésének bővülését várja. Mind biztosabbnak tűnik, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete a korábbi tervekkel ellentétben már júniusban az olajtermelés növeléséről határoz.
Magyarország erőlteti Horvátországra a kulcsfontosságú gázprojektet?
Egyre erősebb ellenállás bontakozik ki a Krk szigetén létrehozandó, eredetileg már 2018-re, a legutóbbi tervek szerint 2020-ra megépülő úszó LNG-terminál ellen Horvátországban. Az EU által is támogatott projektet helyi és környezetvédő szervezetek mellett az ellenzék is támadja, egyik fő érvük szerint a terminál ugyanis elsősorban Magyarország érdekeit szolgálja.
Az olajár sorsát meghatározó döntés készül
Az olajárak jövőbeni alakulását illetően rendkívül fontos ülésre készül a világ legjelentősebb olajtermelő országait tömörítő OPEC. A korábbi tervekkel szemben ugyanis már június 22-i, Bécsben tartandó találkozóján dönthet a kitermelés növeléséről a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete. Az OPEC-től, illetve orosz forrásból származó hírek szerint a júniusban meghozandó döntés akár teljes mértékben visszavonhatja a 2017 eleje óta hatályos, összességében a globális olajpiaci kínálat közel két százalékát kivonó összehangolt kitermeléscsökkentési intézkedést. A döntésnek már önmagában a kilátása jókora gyengülést idézett elő az olaj árfolyamában, ami az olajtársaságok árazását is kedvezőtlenül érintette.
A Mol, Garancsi István és Nagy György is kiszáll a MET-ből
Teljes egészében a menedzsment kezébe kerül az energiakereskedő MET, miután ismert tulajdonosai eladják a részesedésüket. A csoport további európai vásárlásokat tervez, amihez tőkét von be.
Stratégiai alkuval is biztosítaná Magyarországnak a román gázt a kormány
Stratégiai együttműködési megállapodást köt az ExxonMobillal a kormány pénteken, ami jelentős szerepet játszhat Magyarország jövőbeli energiadiverzifikációjában - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután amerikai vállalati vezetőkkel egyeztetett New Yorkban és Washingtonban.
Nagy tervei vannak Ukrajnának a földgázzal
Ukrajna stratégiai célja az ukrán gázkitermelés mennyiségének növelése, és a helyi gázfogyasztás saját forrásból való biztosítása. Az ország 2020-ra éves kitermelését 27 milliárd köbméterre növelné a jelenlegi valamivel több mint 20 milliárd köbméterről - mondta el Roman Opimakh, az Ukrán Gázkitermelők Szövetségének elnöke a REKK Regionális Energiapolitikai Fórumán.
Újabb mélyponton az OPEC olajtermelése
Az OPEC májusi olajtermelése a tavaly április óta a legalacsonyabb szintre csökkent, különösen Nigéria és Venezuela olajtermelés zsugorodott. A Reuters hírügynökség tengeri szállítmányozók és olajpiaci kereskedők körében végzett felmérése alapján az valószínűsíthető, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) májusi termelése napi 70 ezer hordóval, napi 32 millió hordóra, 13 havi mélypontra csökkent.