Beszerzési érték: | 490 | Mrd Ft |
---|---|---|
Projektek száma: | 9075 | db |
Ügyfelek száma: | >4500 | |
Villamos energia: | 11350 | GWh |
Földgáz energia: | 2340 | Mio m3 |
Elért meg- takarítás: | 47 | Mrd Ft |
Július hónapba lépve, elkészítettük a 2014. első félévre (H1) vonatkozó villamos energia piaci negyedéves jelentésünket. Az idei földgáz energia beszerzési szezonban elért újabb rekordjaink mellett, az alábbi anyagban áttekintjük az elmúlt két negyedévben cégünk, a Sourcing Hungary Kft. által szervezett villamos energia tenderek statisztikáit, volumen adatait, árkonstrukcióit, az aktuális piaci eseményeket, kereskedői aktivitást.
Az év első fele klasszikusan a földgáz energia beszerzések időszaka szokott lenni és a felhasználók viszonylag kis hányada zárja le ezekben a hónapokban az elkövetkező vételezési időszak(ok)ra vonatkozó villamos energia pozícióit. Ez a „papírforma” alapvetően az idei év első félévében is teljesült, hiszen a kimagasló, újabb rekordokat elérő földgáz energia tevékenységünk mellett, az ilyenkor megszokottnak mondható mennyiségben írtunk ki villamos energia versenypiaci tendereket illetve közbeszerzési eljárásokat. Annak ellenére, hogy a végfelhasználói árakat leginkább meghatározó tőzsdei jegyzések az elmúlt időszakokban alapvetően csökkenő vagy stagnáló tendenciát mutattak, a felhasználók nagy része várhatóan idén is az őszi dömping időszakban fogja lezárni az elkövetkező időszaki szerződéses pozícióit.
Az idei év első félévében (H1) már több mint 300 db villamos energia ügyfélprojektet bonyolítottunk le, így cégünk, a Sourcing Hungary Kft. által versenypiaci tenderen vagy közbeszerzési eljárásban a virtuális kalapács alá kínált volumen már közel 260 000 000 kWh (= 260 000 MWh = 260 GWh) volt. Cégünk a tavalyi évben több mint 1 300 000 000 kWh villamos energiát versenyeztetett, így az idei év második felében még jelentős mennyiségek megversenyeztetése várható.
Az egyes fogyasztói szegmensek számára a Sourcing Hungary Kft. által 2014. első félévben (H1) szervezett villamos energia tenderek volumen adatai
A villamos energia árkonstrukciók tekintetében elmondható, hogy különösebb változás nem történt a piacon az elmúlt időszakban sem. Az árak devizanemét tekintve az idei év első félévében is túlsúlyban volt a HUF konstrukció, mivel volumen és ügyfélprojektek számában is 80-90 százalékos arányt képviselt. Az árak KÁT tartalmát tekintve, a piac lassan ugyan, de az elmúlt években egyre inkább halad a KÁT nélküli konstrukció egyre növekvő aránya felé. Az idei első félévben a volumennek már több mint a fele KÁT nélkül került leszerződésre, ugyanakkor darabszámban ez még mindig a kisebb hányadot jelenti, melyből jól látszik, hogy továbbra is inkább a nagyobb fogyasztók vállalják a KÁT havi szintű ingadozásának kockázatát.
Az egyes fogyasztói szegmensek számára a Sourcing Hungary Kft. által 2014. első félévben (H1) szervezett villamos energia tenderek árkonstrukcióinak megoszlása
2014. első féléve (H1) során a versenypiaci szegmensben átlagosan 7 villamos energia kereskedő vett részt egy tenderen, átlagosan 17 ajánlatot téve és átlagosan 35 percig tartott egy aukció.
Közbeszerzési szférában a 2014. első félévben (H1) átlagosan 3 villamos energia kereskedő vett részt egy eljárásban, átlagosan 23 ajánlatot téve és átlagosan 57 percig tartott egy árlejtés.
Az idei év első felének egyik fontos piac fejleménye volt, hogy megváltozott a kötelező átvételi, azaz KÁT rendszer, melyről korábbi riportunkban már beszámoltunk.
Másik fontos fejleménye az elmúlt hónapoknak, mely szerint még az idei év utolsó negyedévében létre fog jönni a cseh-szlovák-magyar-román közös árampiac. A várható novemberi éles indulást követően a konglomerátum teljesen kompatibilis lesz az egységes európai belső piaccal. Mint ismeretes, az Európai Unió célul tűzte ki a nemzeti energiapiacok összekapcsolását, a közös belső energiapiac kiépítését. A MEKH honlapján megjelent közlemény szerint, a kibővült másnapi árampiacon az első szállítási nap 2014. november 12. lesz.
Továbbá megemlítjük, hogy június elején tartotta az MVM már szokásos áramárverését, ahol több mint harmadával magasabb átlagár alakult ki az idei harmadik negyedévre szólóan, mint az előző év azonos időszakában. Az MVM a június elején tartott árverésen csaknem 852 000 000 kWh villamos energiát értékesített kWh-ként 13,23 forintos átlagár mellett. Ez több mint harmadával, közel 35 százalékkal magasabb a tavalyi harmadik negyedévre vonatkozó árverésen kialakult átlagos tarifához képest.
A villamos energia végfelhasználói árakat nagyban meghatározó tőzsdei jegyzésárakat tekintve, a budapesti tőzsdén a HUPX-en (Hungarian Power Exchange) az elkövetkező időszakokra vonatkozó határidős jegyzések alapvetően továbbra is stagnáló tendenciát mutattak.
2015. és 2016. évi villamos energia zsinór termék a magyar tőzsdén, forrás: www.hupx.hu
A német tőzsdén, az EEX-en (European Energy Exchange) az elkövetkező két évre vonatkozó határidős zsinór árak szintén stagnáló tendenciát mutattak és a jegyzések gyakorlatilag több éves mélypontjukon mozognak az elmúlt hónapokban.
2015. és 2016. évi villamos energia zsinór termék a német tőzsdén, forrás: www.eex.com
A fentiek alapján jól látszik, hogy a közeledő villamos energia beszerzési időszaknak a piaci környezet kedvez, mivel a mérvadó tőzsdei jegyzések az elmúlt időszakokban vagy csökkentek, vagy stagnáltak, illetve több éves mélypontokon vagy azoknak a közelében vannak. Azoknak, akik még nyitott szerződési pozíciókkal rendelkeznek, mielőbbi tenderszervezés a javasolt, kihasználva a kedvező tőzsdei környezetet. Megjegyezzük, hogy már most érdemes lehet a 2016-os villamos energia ellátási időszakra vonatkozóan is megkötni a kereskedelmi szerződéseket.
A közép- és nagyvállalati versenypiaci szegmensbe a legalább 500 000 kWh éves fogyasztási mennyiséggel bíró cégeket soroljuk. A szféra számára az idei első félévben (H1) 80 db egyedi ügyfélprojektet bonyolítottunk, mely több mint 170 200 000 kWh mennyiséget jelentett. A szegmens számára az év első hat hónapjában összesen közel 250 000 000 HUF (8,40%) megtakarítást értünk el.
A kisfogyasztói versenypiaci szegmens (500 000 kWh alatt) számára az elmúlt időszakban is elsősorban csoportos tendereket szerveztünk, melyet továbbra is a Magyar Energia Beszerzési Közösség (MEBEK) keretein belül bonyolítunk le. A szféra számára az idei első félévben (H1) is több csoportos projektet bonyolítottunk, melyekben közel 170 db ügyfél bízta meg cégünket, mely több mint 32 400 000 kWh mennyiséget jelentett. A szegmens számára az idei év első hat hónapjában összesen 73 500 000 HUF (13,10%) megtakarítást értünk el.
Közbeszerzési szegmensben a negyedév legnagyobb beszerzési értéket képviselő eseménye a Salgótarján MJV által gesztorált önkormányzati csoportos villamos energia és közvilágítás beszerzése volt. A csoporthoz 30 önkormányzat és intézményei csatlakoztak. Intézményi villamos energia tekintetében 25 400 000 kWh, míg közvilágítás tekintetében 13 110 000 kWh, így összesen 38 540 000 kWh mennyiség került kiírásra. Az elért megtakarítás meghaladta a 121 000 000 forintot, átlagosan 15,5%-ot. A tagok között szerepeltek Fővárosi kerületek, Megyei Jogú Városok és más Városok is, mint például Újpest, Soroksár, Salgótarján, Dabas illetve Törökbálint.
A szegmens számára összesen 49 200 000 kWh villamos energia mennyiségre írtunk ki eljárást a negyedévben, mely összességében 38 ajánlatkérő fogyasztását jelenti. Az elért megtakarítás – amelyet ebben a negyedévben az állami költségvetésből gazdálkodó szervezetek számára realizáltunk – összesen 189 400 000 forint.
A beszerzési projektek lezárásain túl újabb eljárásokat indítottunk meg, amelyek eredménye a következő félévben várható.
2014. első félévében (H1) az alábbi „leg”-eket értük el a versenypiaci szegmensben, melyekre büszkék vagyunk:
2014. első félévében (H1) az alábbi „leg”-eket értük el a közbeszerzési szegmensben, melyekre büszkék vagyunk: