Beszerzési érték: | 490 | Mrd Ft |
---|---|---|
Projektek száma: | 9075 | db |
Ügyfelek száma: | >4500 | |
Villamos energia: | 11350 | GWh |
Földgáz energia: | 2340 | Mio m3 |
Elért meg- takarítás: | 47 | Mrd Ft |
A félév lezárását követően cégünk, a Sourcing Hungary Kft. elkészítette rendszeres, negyedévenként publikált kiadványát, a soron következő Sourcing piaci negyedéves jelentést. Az alábbi anyag cégünk 2015. első félévére vonatkozó információkat hivatott bemutatni, részletesen kitérve a földgáz energia tenderek statisztikáira, volumen adataira, árkonstrukciókra, a kereskedői aktivitásra és a fontosabb piaci eseményekre. Az előző időszakban cégünk több tekintetben is óriási rekordokat ért el, melyek szintén bemutatásra kerülnek.
Rendkívül sikeres és eredményes földgáz energia beszerzési szezonon vagyunk túl, az általunk kiírásra került versenypiaci tenderek és közbeszerzési eljárások során cégünk, a Sourcing Hungary Kft. – az előző év rekord első félévét is túlszárnyalva - az idei első félévben (H1) újabb rekordokat állított fel a versenyeztetett földgáz energia tekintetében. A volumen és az ügyfélprojektek száma is meghaladta az előző években elért eredményeket. Az idei év első hat hónapjában már több mint 300 millió m3 földgázt versenyeztettünk, több mint 600 partnerünk számára.
Az elmúlt három évben az egyes időszakokban (H1: első félév, Y: egész év) a Sourcing Hungary Kft. által szervezett földgáz energia tenderek volumen adatai
A fent részletezett számokból látható, hogy az idei első félévben elért számok abszolút rekordot jelentenek a korábbi évek hasonló időszakaihoz képest. Az elmúlt három év statisztikáit vizsgálva jól látható, hogy már most, az első félévben meghaladtuk a korábbi egész éves számokat. Az év végére tehát már biztos az abszolút éves rekord, hiszen a második félévben a számok további növekedése várható.
Az idei év első hat hónapjában cégünk, a Sourcing Hungary Kft., a versenypiaci szegmenst és az állami, közbeszerzési szegmenst együttesen tekintve már több mint 302 millió m3 földgáz energiát kínált virtuális kalapács alá, ezt a rekord mennyiséget 620 darab ügyfélprojekt reprezentálja. Hagyományosan a második negyedévben történik a tenderek és eljárások legnagyobb részének kiírása. Ennek a várakozásnak megfelelően az első negyedéves 48 millió m3 földgáz mennyiség mellé további 254 millió m3 került versenyeztetésre a második negyedévben, és ebben a rendkívül sikeres gázszezonban a 130 első negyedéves ügyfélprojekt mellé további 490 partner csatlakozott.
Az egyes fogyasztói szegmensek számára a Sourcing Hungary Kft. által 2015. első félévben (H1) szervezett földgáz energia tenderek volumen adatai
A földgáz energia molekuladíjak meghatározására szolgáló árkonstrukciók illetve árképletek tekintetében továbbra sem hozott újdonságot a 2015-2016. gázévi ellátási időszakra vonatkozó ajánlatkérési időszak. Ugyanakkor, az első negyedévben már leírtakhoz hasonlóan, elkövetkező időszaki szerződéskötési pozíciók lezárására vonatkozóan a kiírt tendereztetések konstrukciói továbbra sem mutatnak egyenletes eloszlást. A továbbra is alacsonyan lévő nyersolaj és tőzsdei földgáz jegyzéseknek köszönhetően folytatódott a második negyedévben is a fix árak dominanciája, HUF és EUR devizában meghatározva. A versenyeztetett volumen közel kétharmada, az ügyfélprojektek számának pedig 90 százaléka fix árkonstrukció mentén került kiírásra.
Az egyes fogyasztói szegmensek számára a Sourcing Hungary Kft. által 2015. H1-ben szervezett földgáz energia tenderek árkonstrukcióinak megoszlása
2015 első félévében során versenypiaci szegmensben átlagosan 5 földgáz energia kereskedő vett részt egy tenderen, átlagosan 17 ajánlatot téve és 44 percig tartott egy aukció.
Közbeszerzési szférában 2015 első hat hónapja során átlagosan 4 földgáz energia kereskedő vett részt egy tenderen, 91 ajánlatot téve és átlagosan 129 percig tartott egy aukció.
A földgáz kereskedői körben több fontos változás is történt az elmúlt hónapokban. Ahogyan azt az előző negyedéves jelentésünkben is beharangoztuk, a GDF SUEZ csoport befejezte a magyarországi földgáz végfelhasználók ellátását 2015. július 1-től, ennek megfelelően a továbbiakban vállalati fogyasztókat már nem lát el. A portfolió egy részét a MET Magyarország vette át.
Egy másik fontos bejelentés alapján a Magyar Telekom és a MET Magyarország egy közös vállalatot fog létrehozni még az idén.
Több új piaci szereplő is megjelent a piacon, így a horvátországi gázpiac egyik legnagyobb szereplőjének leányvállalata, a PPD Hungária Kft. kezdte meg működését hazánkban. Egy másik új fölgáz kereskedelmi engedélyesként jelent meg a piacon a WIEE Hungary Kft.
Fontos változás, hogy július 1-től változtak a földgáz energia rendszerhasználati díjtételek. Június 12-én megjelent a Magyar Közlöny 2015. évi 80. számában az új, földgáz energia szállítási és tárolási díjtételeket tartalmazó 3/2015. (VI. 12.) MEKH rendelet. A rendelet szerint 2015.07.01-i hatállyal alkalmazásra kerülnek az újonnan megállapított díjtételek. A földgáz energia szállítási díjak tekintetében az átadó kilépési pontokon fizetendő díjak emelkedtek. A határkeresztező belépési pontokon, a hazai termelési betáplálási pontokon illetve a tárolói belépési pontokon megjelenő díjtételek azonban csökkentek. Az előzőek mellett a betárolási és a kitárolási díjak is mérséklődtek. Az elosztási díjak az elosztási területek legnagyobb részén kis mértékben emelkedtek vagy változatlanok maradtak július 1.-től.
A lakossági gázpiac tekintetében is változások történtek a félévben. Az E.ON és a GDF Suez után a Magyar Telekom is megszünteti lakossági földgáz-szolgáltatását. A cég az energiapiaci környezet megváltozására hivatkozva, július 31-ével szünteti meg ezt a tevékenységét. Később pedig a Tigáz Zrt. is kérelemmel fordult a Magyar Energetikai- és Közmű-szabályozási Hivatalhoz (MEKH), hogy vonja vissza egyetemes gázszolgáltatói engedélyét. 2015. augusztus 1-jétől az ENKSZ Első Nemzeti Közműszolgáltató Zrt. irányítása alatt álló, immár országos szinten funkcionáló FŐGÁZ Zrt. egyetemes szolgáltató készen áll, hogy a lakossági ügyfelek földgázellátását biztosítsa.
Az Északi-tengeren bányászott BRENT minőségű nyers kőolaj hordónkénti ára a januári hónapban tapasztalt több éves mélypont után áprilisra egy kis mértékben emelkedett, majd azóta a második negyedévben – továbbra is alacsony szinten – kis intervallumban ingadozott. Egy hordó nyers kőolaj árát a negyedévben 60-65 USD körüli árszinten jegyezték.
Az MNB hivatalos HUF/USD árfolyama a második negyedévben kis mértékben ingadozott, de nem volt kiugró érték, az időszakban végig 265 és 285 forint között mozgott.
Az Északi-tengeren bányászott BRENT minőségű nyers kőolaj határidős jegyzési árai és az MNB hivatalos HUF/USD árfolyama
A képletes földgáz energia árakat nagyban meghatározó olajszármazék termékek, azaz az 1 százalékos kéntartalmú fűtőolaj (F) és a 0,1 százalékos kéntartalmú gázolaj (G) kilenc havi átlagárai az elindult tendenciát követve az elmúlt időszakban – alkalmazkodva a nyersolaj árának mozgásához – egyaránt tovább csökkentek. Az idei második negyedévre (Q2) vonatkozó tényértékek F=428,549 USD/t és G=674,074 USD/t, a harmadik negyedév tényértékei pedig F=346,279 USD/t és G=575,339 USD. Az idei második negyedévben összességében 18,75 százalék gázárcsökkenés adódik a 2015 első negyedévhez képest, a második negyedévhez képest pedig 16,77 százalék a további csökkenés a harmadik negyedévre.
Az 1%-os kéntartalmú fűtőolaj (F) és a 0,1%-os gázolaj (G) negyedévenkénti értékei a tárgynegyedévet megelőző kilenc hónap átlagaiként
A vegyes kevert képletet és a 100 százalékos spot piaci képletet meghatározó holland nyugati tőzsdei gázár jegyzés, a TTF tavaly januártól meredeken zuhanó trendet mutatott, több éves mélypontját érte el, majd 2014 nyarának végén a trend visszafordult és 2014 végéig emelkedtek a TTF árak, télre elérve a szokásosnak mondható 20-25 EUR/MWh szintet. Az első negyedévben, februárban egy alacsonyabb TTF érték adódott, majd márciusra újra emelkedett. A második negyedévben kismértékű csökkenést tapasztalhattunk.
A vegyes kevert képletben szerepet játszó USD/EUR keresztárfolyam a tavalyi év tavaszától kezdődően csökkenő tendenciát mutatott, és ez a tendencia az első negyedévben is tovább folytatódott. A második negyedévben, áprilisban érte el a mélypontját, majd májusban, 2014 eleje után újra emelkedett csekély mértékben.
A holland tőzsdei gázár jegyzés (TTF Front Month, Argus) értékei az egyes hónapokra vonatkozóan, a tárgyhót megelőző hó átlagaként, illetve az Európai Központi Bank (ECB) USD/EUR keresztárfolyamainak tárgyhavi átlagai
A közép- és nagyvállalati versenypiaci szegmensbe a legalább 200 000 m3 éves fogyasztási mennyiséggel bíró cégeket soroljuk. A szféra számára a félév során több mint 160 db egyedi ügyfélprojektet bonyolítottunk, mely több mint 200 000 000 m3 versenyeztetett mennyiséget jelentett. A szegmens számára az év első féléve folyamán összesen több mint 2 098 000 000 HUF (15,72%) megtakarítást értünk el.
A kisfogyasztói versenypiaci szegmens (200 000 m3 alatt) számára az elmúlt időszakban is elsősorban csoportos tendereket szerveztünk, melyet továbbra is a Magyar Energia Beszerzési Közösség (MEBEK) keretein belül bonyolítunk le. A szegmens számára az idei első félévben is több csoportos projektet bonyolítottunk, melyekben több mint 370 db ügyfél bízta meg cégünket, közel 38 500 000 m3 mennyiséget versenyeztetésével. Az idei első hat hónapban összesen 1 142 000 000 HUF (19,94%) megtakarítást értünk el a csatlakozók számára.
Közbeszerzési szegmensben az elmúlt negyedévben mintegy 2,04 milliárd forint megtakarítást értünk el 100 ügyfelünk részére az összességében 7,59 milliárd forintos beszerzési értéken, amely átlagosan 26,8%-os megtakarítást jelent. Földgáz energia tekintetében 16 csoportos és egyedi eljárást zártunk le, amelyben 94,93 millió m3-t versenyeztettünk.
A Sourcing Élmény Alapú Közbeszerzést igénybe vevő neves, presztízs értékű intézmények és önkormányzatok száma tovább nőtt ebben az időszakban is.
A 3 csoportos földgáz energia beszerzés sikerei:
2015. első félévében (H1) az alábbi „leg”-eket értük el a versenypiaci szegmensben, melyekre büszkék vagyunk:
2015. első félévében (H1) az alábbi „leg”-eket értük el a közbeszerzési szegmensben, melyekre büszkék vagyunk: