Beszerzési érték: | 490 | Mrd Ft |
---|---|---|
Projektek száma: | 9075 | db |
Ügyfelek száma: | >4500 | |
Villamos energia: | 11350 | GWh |
Földgáz energia: | 2340 | Mio m3 |
Elért meg- takarítás: | 47 | Mrd Ft |
Április hónapot elérve lezárásra került az idei év első negyedéve, és visszatekintésként cégünk újra elkészítette Önöknek a villamos energia és földgáz energia piaci negyedéves jelentés című anyagait. Az alábbi összeállításban megtekinthetik 2016 első negyedévének (2016. Q1) legfontosabb piaci eseményeit és fejleményeit, valamint összefoglaljuk a Sourcing Hungary Kft. által az idei évben szervezett földgáz energia tenderek, eljárások volumen adatait, statisztikáit, a kereskedői aktivitást, tőzsdei mozgásokat és a megfigyelhető trendeket.
Az idei év a tavalyi évhez hasonlóan igen kedvező piaci környezetben indult, ami a földgáz energia beszerzéseket illeti, mivel a piacon meghatározó szerepet betöltő nyers kőolaj árak továbbra is a több éves mélypontjuk körül mozogtak az év elején, majd február hónap során tovább csökkentek. Az északi tengeren bányászott BRENT kőolaj határidős jegyzése a 40 USD/hordó szint alá esett be. Az alacsony olajárak következtében az előző évekhez képest több fogyasztó kezdte meg az elkövetkező időszakra történő szerződési pozíciók lezárását már az év elején. Ahogyan korábban, úgy most is érdemes nem csak az elkövetkező gázévre (2016/2017.), de már az azt követő időszakra (2017/2018.) is megkötni a kereskedelmi szerződést, kihasználva ezzel a jelenlegi kedvező piaci helyzetet és akár két évre előre befagyasztva ezzel az alacsony gázköltségeket.
Összességében rendkívül sikeres és eredményes földgáz energia beszerzési negyedéven vagyunk túl. Cégünk újra számos kis- és középvállalat számára bonyolított beszerzési projektet és továbbra is nagy számban bízták szakértelmünkre energia beszerzésüket a nagyvállalati szegmens szereplői is.
Az idei év első három hónapjában cégünk, a Sourcing Hungary Kft. több mint 82 millió m3 földgáz energiát kínált a virtuális kalapács alá, melyet közel 100 darab ügyfélprojekt reprezentált. Az év első negyedévében lebonyolított volumen egyelőre teljes egészében a versenypiaci szegmensből került ki. A közbeszerzési szférában, ebben az időszakban még az eljárások megindítása a jellemző, melyek eredményei a második negyedévben várhatóak. A versenypiaci szegmenst tekintve pedig a mennyiség nagyobb része egyedi tender keretében került lebonyolításra (79 millió m3, 50 db), míg a volumen kisebbik része (3 millió m3, 47 db) a Magyar Energia Beszerzési Közösség (MEBEK) keretében került meghirdetésre, csoportos tenderek keretében.
Az elmúlt évek azonos időszakával összehasonlítva az idei mennyiségek határozott növekedést mutatnak, mivel 2013 első három hónapjában 31,5 millió m3 került versenyeztetésre, 61 darab fogyasztó által, 2014 hasonló időszakában közel 46 millió m3 földgázra írtunk ki tendert, 62 darab fogyasztó megbízásából, 2015 első negyedévében pedig 130 fogyasztónak bonyolítottunk le földgáz beszerzést, összesen 47 millió m3 földgáz mennyiségre.
A földgáz energia molekuladíjak meghatározására szolgáló árkonstrukciók és árképletek tekintetében eddig nem hozott változást a 2016/2017. gázévi ellátási időszakra vonatkozó ajánlatkérési időszak. Ugyanakkor az elkövetkező időszaki szerződéskötési pozíciók lezárására vonatkozóan kiírt tendereztetések esetében merőben más eloszlást mutatnak a konstrukciók, mint a megelőző években. A több éves mélypont körül mozgó nyersolaj jegyzéseknek köszönhetően az idei év első három hónapjában a korábbi időszakban megszokott fix árak dominanciája most sem változott, és idén már teljes mértékben fix áras konstrukcióval kerültek lezárásra földgáz tendereink, jellemzően HUF és EUR devizákban meghatározva. A versenyeztetett volumennek és az ügyfélprojektek darabszámának a 100 százaléka fix árkonstrukció mentén került kiírásra.
Az elmúlt év során versenypiaci szegmensben átlagosan 6 földgáz energia kereskedő vett részt egy tenderen, átlagosan 28 ajánlatot téve és 64 percig tartott egy aukció.
Közbeszerzési szférában 2016 első negyedévében még nem futott le cégünk által meghirdetésre kerülő eljáráshoz kapcsolódó árlejtés.
Fontos kereskedői változás történt a negyedév során: 2016. február 19-én a Tigáz Zrt. képviseletében az Igazgatóság elnöke Fabrizio Dassogno, illetve az Elmű-Émász Társaságcsoporthoz tartozó Magyar Áramszolgáltató Kft. szabadpiaci földgázkereskedő képviseletében a Kft. vezetése megállapodást írtak alá a Tigáz versenypiaci földgázportfóliójának megvásárlásáról. A Tigáz Zrt. földgáz versenypiaci portfóliója ~9%-os piaci részesedést jelent a magyarországi földgáz versenypiacon. A portfólióban több mint 2600 ügyfél van mintegy 4000 fogyasztási hellyel Magyarország-szerte. Az Elmű-Émász Társaságcsoport 2015. július elsejével lépett ki a földgáz versenypiacra, amelynek immár egyik legfontosabb szereplőjévé vált. 2016. április 1-től immár az Elmű-Émász földgázkereskedője láthatja el a Tigáz Zrt. korábbi versenypiaci földgázfogyasztóit is földgázzal. A tranzakciót követően az Elmű-Émász Társaságcsoport részesedése a földgáz versenypiacon több mint 10%-osra nőhet.
2016 első negyedévének további eseménye, hogy belépett a földgáz kiskereskedelmi piacra a vállalkozások számára eddig csak villamos energiát értékesítő MVM Partner Zrt., az MVM csoporthoz tartozó társaság elsősorban a közép- és nagyvállalatokat szeretné elérni. Az energiakereskedő társaság március közepétől keresi meg ajánlatával meglévő és leendő partnereit, a földgázpiaci szolgáltatását pedig a következő, 2016. október 1-jén induló gázévtől vehetik igénybe a nem lakossági ügyfelek.
Fontos változást jelent, hogy 2016. május 1-től megváltozik a földgáz energia esetében fizetendő MSZKSZ díj. A Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség Igazgatótanácsa a Közgyűlés 8/2015. (XII. 16.) számú határozatának b) pontjában adott felhatalmazás alapján, a 9/2016. (III. 02.) számú határozatával döntött a földgáz biztonsági készletezéséről szóló 2006. évi XXVI. törvény 8.§ (1)-(2) bekezdéseiben előírtak szerint, a földgáz után fizetendő tagi hozzájárulás díj 10%-os mértékű, 71,67 Ft/GJ-ról 78,84 Ft/GJ-ra történő megemeléséről 2016. május 1-i hatállyal.
Az Északi-tengeren bányászott BRENT minőségű nyers kőolaj hordónkénti ára az előző év januári hónapban tapasztalt több éves mélypont után idén év elején újabb mélypontra süllyedt, és kis mértékű emelkedés után jelenleg is mélypont körül ingadozik. Egy hordó nyers kőolaj árát március végén már 35-40 USD körüli árszinten jegyezték.
Az MNB hivatalos HUF/USD árfolyama az első negyedévben csökkent 2015 Q4-hez képest, az időszak végén 275 és 280 forint között mozgott.
A képletes földgáz energia árakat nagymértékben meghatározó olajszármazék termékek, tehát az 1 százalékos kéntartalmú fűtőolaj (F) és a 0,1 százalékos kéntartalmú gázolaj (G) kilenc havi átlagárai tovább folytatták a zuhanást az elmúlt időszakban, – alkalmazkodva a nyersolaj árának mozgásához – jelenleg mélyponton vannak. Az idei év első negyedévre (Q1) vonatkozó tényértékek F=261,856 USD/t és G=471,019 USD/t, és 2016 Q2 negyedév tényértékei pedig F=198,473 USD/t és G=383,959 USD. 2016 első negyedévben összességében 8,50 százalék gázárcsökkenés adódik a 2015. negyedik negyedévhez képest, az első negyedévhez képest pedig 20,96 százalék a további csökkenés az idei második negyedévre.
A vegyes kevert képletet és a 100 százalékos spot piaci képletet meghatározó holland nyugati tőzsdei gázár jegyzés, a TTF 2014 januártól meredeken zuhanó trendet mutatott, több éves mélypontját érte el, majd 2014 nyarának végén a trend visszafordult és az év végéig emelkedtek a TTF árak, télre elérve a 20-25 EUR/MWh szintet. 2015 első negyedévében, februárban egy alacsonyabb TTF érték adódott, majd márciusra újra emelkedett. Ettől az időszaktól konstans meredek csökkenés tapasztalható, és 2016 március végén 12-13 EUR/MWh körül mozgott.
A vegyes kevert képletben szerepet játszó USD/EUR keresztárfolyam 2014 tavaszától kezdődően csökkenő tendenciát mutatott, és ez a tendencia 2015 áprilisáig folytatódott, akkor érte el mélypontját. Utána történt egy kismértékű emelkedés, majd 2015 végén újra egy csekély csökkenés látható, 2016-ban pedig egy kis mértékben tovább emelkedett.
A holland tőzsdei gázár jegyzés (TTF Front Month, Argus) értékei az egyes hónapokra vonatkozóan, a tárgyhót megelőző hó átlagaként, illetve az Európai Központi Bank (ECB) USD/EUR keresztárfolyamainak tárgyhavi átlagai
A közép- és nagyvállalati versenypiaci szegmensbe a legalább 200 000 m3 éves fogyasztási mennyiséggel bíró cégeket soroljuk. A szféra számára a negyedév során 40 db egyedi ügyfélprojektet bonyolítottunk, mely több mint 74 000 000 m3 versenyeztetett mennyiséget jelentett. A szegmens számára a negyedév folyamán összesen több mint 1 080 000 000 HUF (18,20%) megtakarítást értünk el.
A kisfogyasztói versenypiaci szegmens (200 000 m3 alatt) számára az elmúlt időszakban is elsősorban csoportos tendereket szerveztünk, melyet továbbra is a Magyar Energia Beszerzési Közösség (MEBEK) keretein belül bonyolítunk le. A szegmens számára 2016 Q1-ben is több csoportos projektet bonyolítottunk, melyekben közel 50 db ügyfél bízta meg cégünket, több mint 3 000 000 m3 mennyiség versenyeztetésével. Az évben összesen 107 000 000 HUF (25,16%) megtakarítást értünk el a csatlakozók számára.
Közbeszerzés tekintetében az első negyedév a beszerzések előkészítéséről, azon belül is elsősorban a földgáz energia közbeszerzések indításáról szól.
Jelenleg földgáz energia tekintetében több mint 50 ügyfél számára folytatunk le közbeszerzést. Számos egyedi eljáráson túl 1 felsőoktatási, 2 önkormányzati és 1 idősek otthonai csoportos közbeszerzési eljárást készítettünk elő illetve indítottunk meg a 2016-18 gázévekre vonatkozóan:
2016. évben az alábbi „leg”-eket értük el a versenypiaci szegmensben, melyekre büszkék vagyunk:
- Legnagyobb megtakarítás: |
464 299 690 HUF (33,51%) |
- Legnagyobb versenyeztetett mennyiség: |
40 272 200 m3 |
- Legnagyobb pályázói létszám egy tenderen: |
10 kereskedő |
- Legtöbb ajánlat egy tenderen: |
89 ajánlat |
- Leghosszabb aukció: |
4 óra 8 perc |