Keresés űrlap

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Sourcing 2016 Q4 – Villamos energia piaci negyedéves jelentés

Újabb sikeres évet tudhatunk a hátunk mögött, ami azt is jelenti, hogy cégünk elkészítette Önöknek az óév utolsó negyedéves piaci jelentését. Összeállításunkban ismertetjük a 2016-os év utolsó negyedévének (Q4) legfontosabb piaci eseményeit és történéseit, emellett betekintést nyújtunk a Sourcing Hungary Kft. által 2016. évben versenyeztetett villamos energia tenderek, eljárások adatairól, statisztikáiról, továbbá képet adunk a piaci kereskedői aktivitásról.

 

Bevezető

A Sourcing Hungary Kft. ismét egy tartalmas és sikerekben gazdag éven van túl villamos energia beszerzés tekintetében. 2016-ban is maradt az eddig megszokott tendencia villamos energia projektek terén, így mind versenypiaci, mind közbeszerzési szegmensben nagy volumeneket versenyeztettünk meg, amely a szakértelmünkbe fektetett bizalomnak köszönhető. A kedvező piaci helyzetnek köszönhetően tavaly számos ügyfél két évre tudott alacsony árakkal szerződni.

 

Volumenelemzés

A 2016-os év folyamán a Sourcing Hungary Kft. több, mint 580 ügyfélnek bonyolított le villamos energia projektet, így a cégünk által versenypiaci tenderen és közbeszerzési eljárásban megversenyeztetett mennyiség már meghaladta az 1 000 000 000 kWh-t (= 1 000 000 MWh = 1 000 GWh). Ennek a mennyiségnek a jelentős része, Q1-ben és Q4-ben került versenyeztetésre. Az első negyedév esetén ez 340 000 MWh-t jelentett, míg az utolsó negyedév esetén, több, mint 298 000 MWh-t. Az állami, közbeszerzési szféra számára 2016-os esztendőben közel 193 GWh, míg versenypiaci szegmensben több, mint 808 GWh villamos energiát szereztünk be az eljárások során.

Árkonstrukciók

A Sourcing Hungary Kft. a 2016-ban lebonyolított tenderek közel 70 százalékát HUF pénznemben írta ki, ezzel szemben csak kevéssel több, mint 30 százalékban jelentek meg az EUR-os kiírások, a mennyiség szerinti elosztást figyelembe véve. Az ügyfélprojektek számának megoszlását tekintve viszont több mint 86 százalékot adtak a HUF tenderek és valamivel kevesebb, mint 14 százalékot az EUR pénznemű kiírások.

A KÁT-ot érintő változások miatt már nem történt KÁT tartalommal kiírt versenyeztetés. Ennek megfelelően, a volumen tekintetében 100 százalék a KÁT tartalom nélkül versenyeztetett villamos energia mennyiség.

Kereskedői aktivitás

2016-os év során versenypiaci szegmensben átlagosan 5 villamos energia kereskedő vett részt egy tenderen, 17 ajánlatot téve és átlagosan 42 percig tartott egy aukció. Közbeszerzési szférában, ugyanebben az időszakban átlagosan 5 villamos energia kereskedő vett részt egy eljárásban, 40 ajánlatot téve és átlagosan 58 percig tartott egy árlejtés.

 

Piaci aktualitások

2017. január elsejétől az energiaadó megszűnik, a jövedék adóról szóló 2016. évi LXVIII. törvény hatályba lépő változása alapján, nem lakossági fogyasztók részére adókötelezettség keletkezik ÁFA felszámítása nélkül.

A villamos energia esetén a jövedéki adó mértéke 310,5 Ft/MWh, azaz 0,3105 Ft/kWh lesz.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program pályázati kiírásának keretei között lehet pályázni vissza nem térítendő támogatásra. Ennek mértéke 50 milliótól egészen 2,5 milliárd forintig terjedhet, amelyet hő- és távhőtermelő társaságok részben vagy teljesen megújuló fűtési és hűtési megoldások megvalósítására költhetnek.

A terveik szerint 13,49 milliárd forintot osztanának szét a pályázók között.

Támogatással nem fedezett költségek részét önerőből kell megvalósítani.

Az Első Nemzeti Közműszolgáltató Zrt. (ENKSZ) megveszi az EDF Démászt, amely korábban az EDF International tulajdonában volt.

Az ENKSZ az EDF Démász Zrt részvényeinek a 100%-t veszi meg, tehát állami cég tulajdonába kerül az EDF Démász Hálózati Elosztó Kft is. Részben saját, de részben külső forrásból finanszírozza a felvásárlást. Ez utóbbit az MVM Csoport biztosítja, amely ezzel később az ENKSZ résztulajdonosa lesz.

Egy ismert hírportál által megszerzett, Miniszterelnökségről kikerült dokumentum alapján 100-120 milliárdos árral számoltak.

 

Tőzsdei trendek

A villamos energia végfelhasználói árakat nagymértékben meghatározó tőzsdei jegyzésárakat tekintve, a budapesti tőzsdén, a HUPX-en (Hungarian Power Exchange) az elkövetkező időszakokra vonatkozó határidős jegyzések év elején jelentősen zuhantak, és tartósan több éves mélypont körül alakultak 2016. Q1-ben, amely miatt kifejezetten kedvezőek voltak a feltételek a következő időszakok energia beszerzési pozícióinak zárásához. Ezt követő negyedévben az árak emelkedni kezdtek, de továbbra is alacsonyabbak az előző évhez képest. A Q3 és Q4 folyamán ingadozó ütemet vett fel a tőzsde, de továbbra is kedvező konstrukciókat lehetett biztosítani a következő évek villamos energia beszerzéséhez. 

Ugyanezen termékek a német tőzsdén, az EEX-en (European Energy Exchange) az elkövetkező két évre vonatkozó határidős zsinór árak 2016. márciusig tovább folytatták a 2015. harmadik negyedévében megindult csökkenési folyamatot. 2016. január hónaptól áprilisig mélypont körül mozogtak, majd Q2-ben itt is egy emelkedési tendencia látszódik. A harmadik negyedév végén nagyobb mértékű emelkedést mutatott, amelyet egy minimális csökkenés, majd végül év végére emelkedés követett.

Közép- és nagyvállalati szegmens

A közép- és nagyvállalati szegmensbe a legalább 500 000 kWh éves fogyasztási mennyiséggel bíró cégeket soroljuk. A szféra számára 2016. során közbeszerzéssel együtt már 229 db egyedi ügyfélprojektet bonyolítottunk, mely több mint 925 000 000 kWh mennyiséget jelentett. A szegmens számára az óévben összesen közel 2 340 000 000 HUF megtakarítást értünk el.

 

Kisvállalati szegmens

A kisfogyasztói szegmens (500 000 kWh alatt) számára az elmúlt időszakban is szervezett cégünk csoportos tendereket, továbbra is a Magyar Energia Beszerzési Közösség (MEBEK) keretein belül. A közbeszerzéssel együtt 352 ügyfél bízta meg cégünket, és ez több, mint 75 000 000 kWh-t jelentett. A 2016-os év során összesen 160 000 000 HUF-t meghaladó megtakarítást sikerült realizálnunk.

 

Közbeszerzési szegmens

Közbeszerzési szegmensben a 2016. év során mintegy 60 önkormányzat és állami intézmény számára 200 GWh feletti mennyiség került megversenyeztetésre, mely beszerzések 6 csoportos és 31 egyedi eljárás keretében valósultak meg.

Az elektronikus árlejtések professzionális szakértői alkalmazásával és a villamos energia piacon a termék tőzsdei árának csökkenése eredményeként 1,3 milliárd Ft feletti megtakarítást értünk el ügyfeleink számára.

 

Sourcing „leg”-ek a versenypiaci szegmensből

2016.-os évben az alábbi „leg”-eket értük el a versenypiaci szegmensben, melyekre büszkék vagyunk:

  • Legnagyobb megtakarítás:

197 800 000 HUF (12,29%)

  • Legnagyobb versenyeztetett mennyiség:

115 000 000 kWh

  • Legnagyobb pályázói létszám egy tenderen:

11 kereskedő

  • Legtöbb ajánlat egy tenderen:

59 ajánlat

  • Leghosszabb aukció:

1 óra 59 perc

 

Sourcing „leg”-ek a közbeszerzési szegmensből

2016-ban az alábbi „leg”-eket értük el a közbeszerzési szegmensben, melyekre büszkék vagyunk:

  • Legnagyobb megtakarítás:

232,2 millió HUF

  • Legnagyobb versenyeztetett mennyiség:

24,5 millió kWh

  • Legnagyobb pályázói létszám egy eljárásban:

8 kereskedő

  • Legtöbb ajánlat egy eljárásban:

114 ajánlat

  • Leghosszabb árlejtés:

3 óra 20 perc