Keresés űrlap

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Sourcing 2017 Q4 – Villamos energia piaci negyedéves jelentés

Ismét egy sikeres évet tudhat a Sourcing Hungary Kft. maga mögött, ami egyúttal azt is jelenti, hogy elkészítettük Önöknek a 2017. év utolsó negyedéves piaci jelentését. Összeállításunkban ismertetjük az elmúlt év Q4 időszakának legfontosabb piaci eseményeit és történéseit, valamint betekintést nyújtunk a 2017. évben Cégünk által versenyeztetett villamos energia tenderek, eljárások adatairól, statisztikáiról, továbbá képet adunk a piaci kereskedői aktivitásról.

 

Bevezető

Társaságunk újfent egy tartalmas és sikerekben gazdag éven van túl villamos energia beszerzés tekintetében. 2017-ben a korábbi évekhez hasonlóan mind versenypiaci, mind közbeszerzési szegmensben nagy volumeneket versenyeztettünk meg, amely a szakértelmünkbe fektetett bizalomnak köszönhető. A 2017 Q1 időszak alatti alacsony villamos energia árak az év során intenzív emelkedésbe kezdtek, majd decemberben kismértékben mérséklődtek. Az év első felében nagyon kedvező árakat értünk el a fogyasztók számára, míg a 2017 H2 időszak alatt a piaci környezethez képest sikerült kedvezőbb árakat hoznunk.

Volumenelemzés

A Sourcing Hungary Kft. a 2017-es esztendő folyamán 670 ügyfélnek bonyolított le villamos energia projektet, így a cégünk által versenypiaci tenderen és közbeszerzési eljárásban megversenyeztetett mennyiség meghaladta a 966 000 000 kWh-t (= 966 000 MWh = 966 GWh). Ennek a mennyiségnek több mint háromnegyede Q2-ben és Q4-ben került versenyeztetésre. A második negyedév során ez közel 256 000 MWh-t jelentett, az utolsó negyedév esetén pedig több, mint 570 000 MWh-t. Az összes mennyiségből az állami, közbeszerzési szféra számára a 2017-es évben közel 520 GWh, míg a versenypiaci szegmensben közel 450 GWh villamos energiát szereztünk be az eljárások során.

Árkonstrukciók

Vállalatunk a 2017 Q1-Q4 időszak alatt a lebonyolított projektek valamivel több, mint 70 százalékát HUF pénznemben írta ki, ezzel szemben az EUR-os kiírások közel 30 százalékban jelentek meg a mennyiség szerinti elosztást figyelembe véve. Az ügyfélprojektek számának megoszlását tekintve több, mint 78%-ot adtak ki a HUF tenderek, és kicsit több, mint 21 százalékot az EUR pénznemű kiírások.

Kereskedői aktivitás

A 2017. év során a versenypiaci szegmensben átlagosan 3 villamos energia kereskedő vett részt egy tenderen, 10 ajánlatot téve és átlagosan 38 percig tartott egy aukció.

Közbeszerzési szférában ugyanazon időszakban átlagosan 5 villamos energia kereskedő vett részt egy eljárásban, 40 ajánlatot téve és átlagosan 60 percig tartott egy árlejtés.

Piaci aktualitások

Különös átalakuláson megy keresztül az áram, miközben áthalad az e-töltőn: villamosenergia-termékből jogi értelemben üzemanyagtermékké változik. A Nemzetgazdasági Minisztériumban (NGM) készülő törvény életbeléptetésével az uniós direktíváknak tesz eleget Magyarország. A direktíva fő elvárása az, hogy az idő-, illetve a mennyiségalapú töltés elszámolása átlátható, átjárható és összehasonlítható legyen. Definiálja többek között a szükséges fogalmakat, meghatározza az állami, illetve önkormányzati jogköröket és kötelezettségeket, viszont arra nem tér ki, hogy miként kell kereskedelmi szolgáltatássá tenni az e-autók áramának értékesítését. Azokon a helyeken, ahol a töltésért pénzt kérnek, kiskaput használnak az eladók – például az áram árát becsomagolják a parkolási díjba. Következésképpen külön mérőre, külön elszámolásra, külön szolgáltatóra lesz szükség (amely lehet azonos a meglévő áramszolgáltatóval, de másként kell elszámolni vele). A következő években a kiskapuk becsukására, további egyeztetésre és jogszabálycsiszolásra lesz szükség az e-mobilitás területén.

2017. november 6-ával az NKM Nemzeti Közművek Zrt. tulajdonában lévő áram- és földgázszolgáltató társaságok, valamint leányvállalataik egységesen, Nemzeti Közművek márkanévvel és egységes arculati megjelenéssel folytatják tevékenységüket. A cégcsoport több mint 4,5 millió lakossági és versenypiaci áram- és földgázfogyasztó ellátásáról gondoskodik - egyetemes földgáz- és áramszolgáltatási tevékenységet országosan végez. A földgázelosztási feladatokat Budapesten és a fővároshoz közeli 18 településen, villamosenergia elosztási tevékenységet pedig Dél-Magyarországon lát el. Az ügyfelek számára a változások főként az online ügyfélszolgálat, az ügyfélszolgálatok, a weboldalak és a számlák arculatában jelennek meg. A társaságcsoport közös weboldalának címe www.nemzetikozmuvek.hu, valamint megváltoztak az e-mail címek is. A FŐGÁZ Zrt. neve a váltást követően NKM Földgázszolgáltató Zrt., a DÉMÁSZ Zrt. neve NKM Áramszolgáltató Zrt. lesz a továbbiakban, valamint a többi vállalat is jelezni fogja, hogy az NKM Csoport tagja.

Az OMV elektromosautó-töltőállomásokkal szereli fel egyes benzinkútjait Ausztria mellett Magyarországon, a Cseh Köztársaságban és Szlovéniában is. Az Ionity (a BMW, a Daimler, a Ford és a Volkswagen autógyár közös vállalata) szereli fel az osztrák konszern benzinkútjait elektromos gyorstöltő-állomásokkal. A kelet- és közép-európai fő közlekedési utak mentén autópályákon és városközpontokban tervez elektromos töltőállomásokat létesíteni a töltőállomásainál az OMV. Legalább két vagy három 350 kilowatt teljesítményű elektromos gyorstöltőállomást helyeznek majd el minden benzinkúton.

Tőzsdei trendek

A villamos energia végfelhasználói árakat nagymértékben meghatározó tőzsdei jegyzésárakat tekintve, a budapesti tőzsdén, a HUPX-en (Hungarian Power Exchange) az elkövetkező időszakokra vonatkozó határidős jegyzések az év eleji alacsony árszínvonal stagnálását követően rendkívüli mértékben emelkedni kezdtek, így a negyedik negyedév elejére megközelítették az 50 EUR/MWh-s árat. A 2017 Q4 időszak során december végére 47 EUR/MWh közelébe mérséklődött a villamos energia ára.

Ugyanezen termékek a német tőzsdén, az EEX-en (European Energy Exchange) az elkövetkező két évre vonatkozó határidős zsinór árak a 2017 H1 időszakban 30 EUR/MWh körüli árszinten stagnáltak, majd 2017 H2 időszakban lassú ütemű emelkedésbe kezdtek, az év végére elérve a 38 EUR/MWh körüli árat.

Versenypiaci közép- és nagyvállalati szegmens

A közép- és nagyvállalati szegmensbe a legalább 500 000 kWh éves fogyasztási mennyiséggel bíró cégeket soroljuk. A szféra számára 2017 során 127 db egyedi ügyfélprojektet bonyolítottunk, amely több, mint 393 000 000 kWh mennyiséget jelentett. A szegmens számára az óévben összesen több, mint 161 000 000 HUF megtakarítást értünk el.

Versenypiaci kisvállalati szegmens

A kisfogyasztói szegmens (500 000 kWh alatt) számára az elmúlt időszakban is szervezett a Sourcing Hungary Kft. csoportos tendereket, továbbra is a Magyar Energia Beszerzési Közösség (MEBEK) keretein belül. A 2017-es évben rengeteg MEBEK csoportos projekt került lebonyolításra, melyekben 240 ügyfél bízta meg Cégünket, és ez 53 000 000 kWh-t meghaladó mennyiséget jelentett. Ebben az időszakban összesen közel 91 000 000 HUF megtakarítást realizáltunk ezekkel a csoportokkal.

Közbeszerzési szegmens

Közbeszerzési szegmensben a 2017. év negyedik negyedévével bezárólag villamos energia tekintetében a Sourcing Hungary Kft. 6 csoportos és 34 egyedi eljárást indított 113 állami intézmény és önkormányzat számára. A negyedik negyedév végéig - két kivételtől eltekintve - az összes 2017-ben indult eljárás sikeresen lezajlott.

Az eljárások lefolytatásán felül előkészítésre került a 2017. év második félévének adminisztratív lezárása is.

 

Sourcing „leg”-ek a versenypiaci szegmensből

 

2017-ben az alábbi „leg”-eket értük el a versenypiaci szegmensben, melyekre büszkék vagyunk:

 

  • Legnagyobb megtakarítás:

14 446 950 HUF (55,42%)

  • Legnagyobb versenyeztetett mennyiség:

24 842 500 kWh

  • Legnagyobb pályázói létszám egy tenderen:

8 kereskedő

  • Legtöbb ajánlat egy tenderen:

38 ajánlat

  • Leghosszabb aukció:

1 óra 20 perc

 

Sourcing „leg”-ek a közbeszerzési szegmensből

 

2017-ben az alábbi „leg”-eket értük el a közbeszerzési szegmensben, melyekre büszkék vagyunk:

 

  • Legnagyobb megtakarítás:

575,7 millió HUF

  • Legnagyobb versenyeztetett mennyiség:

126,0 millió kWh

  • Legnagyobb pályázói létszám egy eljárásban:

7 kereskedő

  • Legtöbb ajánlat egy eljárásban:

91 ajánlat

  • Leghosszabb árlejtés:

1 óra 40 perc