Kedd este érkezett Magyarországra egy energetikai kérdésekben komolyabbnak számító amerikai delegáció. Carlos Pascual energiaügyi különmegbízott és Hoyt Yee, az USA Közép- és Dél-Európáért felelős külügyi helyettes államtitkára mellett még számos vezető energetikai tanácsadó tartozott a csapatba, "Közép- és Délkelet-európai Energiabiztonsági Fórum" címmel tartottak megbeszéléseket.
Ahogy korábban megírtuk [1], eközben épp úgy alakult, hogy Jurij Prodan ukrán energiaügyi miniszter is épp Magyarországon tartózkodott. Ő hivatalosan Navracsics Tiborral találkozott, a megbeszélés témáját azonban már titkosnak minősítették.
Túl sok konkrétum egyébként a találkozó után tartott sajtótájékoztatón sem derült ki, Carlos Pascual az amerikai követségen tartott eseményen azt mondta, a megbeszélésen az érintett országok diverzifikációs lehetőségeiről és az ukrán ellátás lehetőségeiről esett szó. Ukrajnába rajtun keresztül is szállíthatnak némi gázt, persze nem a miénket, mi csak továbbpumpálnánk az Európából érkező szállítmányokat.
Magyarországgal kapcsolatban még megvitatták, hogy Horvátország, és ezen belül az LNG milyen szerepet játszhat a gázellátásunkban, illetve a Romániába és Szlovákiába menő transzferkapacitásaink voltak érdekesek. Szó esett még a regionális infrastruktúrafejlesztések szükségességéről, az Európai Bizottság európai energiabiztonsági stratégiára vonatkozó javaslatáról és az EU szomszédjaival való együttműködés fontosságáról.
A Gazprom a hét elején [2] jelentette be, hogy Ukrajna csak akkor kap gázt Oroszországtól, ha előre fizet érte, és leállította a gázexportot Ukrajnának. A leállás és a Testvériség gázvezetéken történt robbanás [3] egyelőre nem okozott fennakadásokat Magyarország földgázellátásában.
A Gazpromtól azonban nem győzték hangsúlyozni, hogy az ukránok büntetése közben Oroszország a megrendelt gázmennyiséget továbbra is szállítja európai partnereinek, és azt a Naftogaz kötelessége eljuttatni az orosz-ukrán tranzitszerződés alapján a célállomásig.
Szergej Pravouszov, az orosz nemzeti energetikai intézet vezérigazgatója szerint Ukrajna egyelőre nem fogja megcsapolni a gáz tranzitvezetéket. Saját kitermelése és a földalatti tározókban felhalmozott tartaléka elegendő a nyári ellátásra. „Őszre azonban nehézségei támadhatnak a fogyasztók ellátásában, így lehetséges, hogy a Naftogaz akkor majd kivesz a tranzitszállításokból saját igényeinek kielégítésére" – nyilatkozta az orosz szakértő.
Hivatkozások
[1] http://index.hu/belfold/2014/06/18/oriasi_titkos_targyalas_zajlik_budapesten/
[2] http://index.hu/gazdasag/2014/06/16/elzartak_a_gazcsapot_az_oroszok/
[3] http://index.hu/kulfold/2014/06/17/felrobbant_egy_gazvezetesk_kelet-ukrajnaban/
[4] http://index.hu