Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Földgáz energia beszerzés 2011-2012

Június közepén lezáródott a következő éves földgázenergia beszerzés. A korábbi esztendővel ellentétben fogyasztók az utolsó pillanatig kivártak és csak májusi-júniusi hónapban választottak kereskedőt. Az Emfesz érintett fogyasztók jellemzően már tavasszal elköteleződtek, ugyanakkor a távhőszolgáltatók kivártak.  Ezek a tényezők és a nagyobb kereskedői létszám is hozzájárult a korábbi években nem tapasztalható óriási versenyekhez, kedvezőbb feltételekhez. A verseny eredményeképpen a fogyasztók 10-18 kereskedőtől kaptak ajánlatot 2-4 konstrukcióban, ami a tanácsadók, szakértők létjogosultságát erősítette, hiszen tapasztalat hiányában nehezen kezelték a kiértékeléseket.  Sourcing tenderekben jellemzően 2-8 Ft/m3 megtakarításokat értünk el.

Árak, árszintek, piaci lehetőségek 

Sajnálatos módon az összes konstrukció tekintetében éves szinten a jelenlegi gázév átlag áraihoz képest 20-30%-os áremelkedés várható a teljes gázév várható átlagárait tekintve. Magyarországon a fogyasztók jellemzően továbbra is a „gazprom” képletes árformulás konstrukcióban kezdik meg a vételezést július elsejétől. Ugyanakkor ezen gázévben nagy teret hódítottak az egyetemes szolgáltatói árképzésben ismert holland tőzsdei gázárakhoz (TTF) indexált  vegyes képletek és a forint fixált ajánlatok is. Az olajárak folyamatos emelkedése a következő hónapokban a gázárakba is begyűrűzik az olajárhoz kötött képletek esetén. Július elsejétől az árak szabadpiacon az olajárak változása miatt USD-ben 13,00%-ot emelkednek, addig az utolsó negyedévben a harmadik negyedévhez képest további 10%-os áremelkedés várható a magasabb olajáraknak köszönhetően. Emellett a forint gyengülése további áremelkedést indukálhat, így az augusztusi számlák 15,00-20,00 %-kal magasabb egységárakat prezentálhatnak.

Az elérhető konstrukciókról egy rövid összehasonlítást készítettünk. A tulajdonságokat az egyes konstrukciók tekintetében a megadott képletre vizsgáltuk, ugyanakkor a piacon jellemzően vegyes képletek szerepeltek.

 

Tényező

 

Fix árak

Klasszikus képlet olajárakhoz indexált   (Gazprom)

Nyugati tőzsdei árakhoz indexált képlet (TTF, NCG)

Tervezhetőség

igen

közepesen

nehezen

Tőzsdei árváltozásokra reagál?

nem

lassan

dinamikusan

Árváltozási időszak

nincs

3 havonta

1 havonta

Árváltozás alapja

nem változik

9 havi csúszó átlag

1 havi átlag

Árváltozás mértéke

nem változik

kiszámítható

hektikus

Áremelkedő trendben

nem változik

lassan emelkedik

gyorsan emelkedik

Árcsökkenő trendben

nem változik

lassan csökken

gyorsan csökken

Olajár függőség

nincs

nagy (késleltetve)

nincs

Gázár függőség

nincs

nincs

nagy (azonnal)

Deviza függőség

Konstrukció függő

nagy

nagy

Induló ár

magas

alacsony

alacsony

 

Fogyasztói hibák a gázbeszerzéseknél

Ebben az évben is számos hibát követtek el a fogyasztók a tájékozatlanság és szakértelem hiányában. Sok esetben ezen hibák nem is derülnek ki, ugyanakkor jelentős ára van. Sajnálatos, hogy több Fogyasztó elzárkózik szakértők alkalmazásától, a „magunk is el tudjuk végezni” címszóval, aztán jönnek a meglepetések.

Ezen tényezők is megerősítik, hogy felértékelődött és nélkülözhetetlen azon szakértők szerepe, akiknek megfelelő tapasztalatuk van az adott területen.

Alábbiakban összegyűjtöttük azon műhibákat és hibákat, amelyeket a fogyasztók elkövetnek:

  • Az ajánlatok értékelésénél szimplán a molekula díjra hagyatkoztak nem vették figyelembe a rendszer használati díjakat, ahol akár 3,00-6,00 Ft-os különbség is tapasztalható.
  • Csak ár alapján döntöttek, figyelmen kívül hagyva az egyéb feltételeket.
  • A kereskedői ajánlatokat a kereskedők által megadott egyedi prognózisokkal értékelték, amely így torz eredményeket prezentált, hiszen a legoptimálisabb várakozás a befutó.
  • A képletes ajánlatokat a P0 szorzó tényező alapján értékelték, ami matematikailag hibás, ha a képlet paraméterei nem azonosak (pl. eltérő F0 és G0 vagy más árképlet).
  • A fix ár vs. képletes árakat a versenyeztetés időpontjában érvényes árak mentén hasonlították össze, ami hibás, mert egy emelkedő ártrendben a fix ár nem változik, addig a képletes ár emelkedik.
  • A szerződést nem mondták fel időben, így beragadtak az aktuális szerződésbe.
  • Fogyasztásuk jelentősen eltért a szerződött mennyiségtől, mégsem jelezték a kereskedőnek, nem indítványoztak szerződésmódosítást, aminek jelentős ára volt.
  • A szerződésekbe számos nem kívánt feltétel, klauzula benne marad (pl. hosszabb felmondási határidő, last call opció), ami a szerződés felmondását, vagy a tisztességes versenyt korlátozza. Ember legyen a talpán, aki első olvasatra a 30-40 oldalas szerződésekben megtalálja a kritikus pontokat, amit a jogászoktól sem várhatunk el, mert nem energia beszerzési szakértőként olvassák a szerződést.