Keresés űrlap

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Villamos energia beszerzés 2013

A nyarat jelentő rövid átmeneti időszakot követően felgyorsultak a 2013. évi villamos energia beszerzésekre szervezett eljárások, hiszen elindult a szezon. Ügyfeleink megbízásából már nagy számban szervezzük a villamos energia tendereket. Társaságunk szervezésében idén 219 fogyasztó megbízásából közel 400 GWh mennyiség került kalapács alá.

Elindult a szezon

A nyári hónapok elteltével, szeptember első heteiben megkezdődött a 2013. évi ellátásra vonatkozó villamos energia beszerzési, tendereztetési időszak, az aukciók már javában folynak. A naptári év első féléve mindig a földgáz energiáról szól, majd az év második felében kap főszerepet a villamos energia. Szeptembertől a szervezett tenderek nagyon nagy számban villamos energia beszerzésre irányulnak, a földgáz pedig kisebb szerepet kap. Az idei ősszel – az előző évekhez képest – kifejezetten erős dömpingidőszak várható, mivel az év első felében nem igazán lehetett szerződtetni a fogyasztókat villamos energiában. Ennek oka, hogy – a tavalyi év megfelelő időszakához képest – idén tavasszal igen magas szinteken árazott a piac. Ez elsősorban a gyenge forintnak volt betudható, illetve mindenki az esetleges IMF megállapodásra várt.

 

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) hivatalos HUF/EUR árfolyama

Árkonstrukciók, árak, tőzsdék

Árkonstrukciókat tekintve a cégek és intézmények nagyon nagy része továbbra is a kötelező átvétel alá eső energiát, azaz ún. KÁT-ot tartalmazó árakat részesíti előnyben. A nagyobb fogyasztók esetében jellemző, hogy a KÁT mértékének havi változását felvállalják, s KÁT nélküli áron szerződnek, ahol a kereskedőjük a MAVIR Zrt. által közzétett havi adatok alapján minden hónapban eltérő mértékű KÁT-ot számláz külön soron. A szerződéses ár devizanemét illetően továbbra is hasonló arányban, vegyesen szerződnek a fogyasztók HUF/kWh illetve EUR/MWh árakat. Annak, akinek van EUR bevétele mindenképpen javasolt az EUR-ban meghatározott ár alkalmazása, kiküszöbölve ezzel a kereskedők által a HUF árakba beépített árfolyamkockázatot.

Árszinteket tekintve sajnos el kell fogadni, hogy az idei év eddigi részében alapvetően magasabb árszinteken árazott a piac, mint tavaly. Sok fogyasztónál nehéz vagy nem feltétlenül lehet keresztülvinni a menedzsmentnél, hogy magasabb áron fognak vételezni a következő évben, mint idén. Nagyrészt ebből adódott a piacon tavasszal megfigyelhető alacsony fogyasztói aktivitás. Azt, hogy a további kivárás stratégiai lesz-e, nem lehet előre megmondani.

A villamos energia árakat meghatározó tőzsdéket tekintve fontos változás a piacon, hogy az eddigi évek gyakorlatától eltérően már nem feltétlenül a nyugati, elsősorban a német, lipcsei tőzsdéhez, az EEX-hez (European Energy Exchange) indexálnak a kereskedők. Az EEX helyett az idei évben már inkább a magyar tőzsde, a HUPX (Hungarian Power Exchange) megfelelő jegyzéseit veszik figyelembe sok kereskedőnél az árak kalkulálásakor.

2013. és 2014. évi határidős zsinórtermék (base load) jegyzési árak a magyar és német tőzsdén2013. és 2014. évi határidős zsinórtermék (base load) jegyzési árak a magyar és német tőzsdén

2013. és 2014. évi határidős zsinórtermék (base load) jegyzési árak a magyar és német tőzsdén

Sourcing tenderek

Cégünk a Sourcing Hungary Kft. az eddigiekben alapvetően inkább kivárással jellemezhető piacon is számos fogyasztó számára szervezett már 2012-ben is villamos energia tendert. Szeptember közepéig majdnem 400 GWh mennyiség került megversenyeztetésre, mely több mint 200 fogyasztót reprezentál.

A számok nagyjából megfelelnek a tavalyi év megfelelő időszakának, ugyanakkor dinamikus fejlődésnek tekinthetők, hiszen – az eddigi kivárás miatt – várhatóan a teljes éves volumennek jóval nagyobb aránya kerül versenyeztetésre az év hátra levő részében, mint tavaly.

Szegmens Kisvállalat
(KIV)
< 500 MWh/év
Középvállalat
(KÖV)
500-4.000 MWh/év
Nagyvállalat
(NAV)
> 4.000 MWh/év
Összesen
Versenyeztetett mennyiség 19.184 MWh
97.438 MWh
250.477 MWh
367.099 MWh
Fogyasztók 138 db 65 db 16 db 219 db
Átlag 139 MWh/db
1.499 MWh/db 15.655 MWh/db 1.676 MWh/db

Az egyes fogyasztói szegmensek számára a Sourcing Hungary Kft. által 2012-ben, szeptember közepéig szervezett villamos energia tenderek volumen adatai

A tavalyi naptári évben több mint 860 GWh villamos energia mennyiséget pályáztatott a Sourcing Hungary, mely majdnem 600 fogyasztót jelentett. Várakozásaink az idei évben is hasonlóak, vagyis közel 1 TWh (1.000 GWh) volumen tendereztetését tervezzük, mely a teljes magyar villamos energia szabad piacnak (~20 TWh) már szignifikánsan mérhető részét, nagyjából közel 5%-át teszi ki.

Piacok összekapcsolása

Az idei év további jelentős piaci eseménye a cseh, szlovák és magyar másnapi villamos energia piacok összekapcsolása. Az összekapcsolás (market coupling) lényege, hogy az eddig önálló, egy-egy országhoz köthető árampiacok együtt egy nagyobbat alkotnak, ezzel lehetővé válik a nagyobb piacon belüli keresleti és kínálati aránytalanságok kiegyenlítődése. Ennek révén javul az ügyfelek kiszolgálásának minősége, illetve az energiatermelő és- szállító kapacitások kihasználása. Mivel az összekapcsolt villamosenergia-rendszerek gazdaságosabban működnek, mint külön-külön, így az összekapcsolt piacokon átlagosan csökkenhetnek az árak.

Az piacok összekapcsolása egyben igen fontos lépés a 2014 végére kitűzött európai belső villamosenergia-piac létrehozását tekintve. A 2014-es teljes összekapcsolást megelőzően még meghatározó mérföldkő, hogy a három ország összekapcsolt piaca mielőbb csatlakozzon a CWE/NWEközép-nyugat európai, és észak-nyugat európai régiók hasonló, más egységes rendszerben működő árampiacaihoz.

A cseh-szlovák-magyar összekapcsolt piacok működése szeptember 11-i kereskedési, azaz szeptember 12-i első szállítási nappal megkezdődött.

Összegzés

A villamos energia piacon már bebizonyosodott, hogy az elkövetkező évi pozíciók lezárását illetően nem feltétlenül taktika a szerződéskötési időszak utolsó pillanatait kivárni. A tavalyi év pont ilyen volt.

A mérlegköri átjelentéseket tekintve november legvégéig kell a naptári évenként forduló szerződéssel rendelkezőknek zárni a tendereztetést. Fontos ugyanakkor, hogy a jelenlegi szerződéses feltételrendszert is vizsgálni kell, hiszen a fogyasztók sok esetben 30, 45, 60 vagy akár 90 napos felmondási határidővel is rendelkezhetnek. Ezt figyelmen kívül hagyva „beragadhat” az ügyfél a jelenlegi kereskedőjéhez újabb egy évre, mellyel jelentős megtakarítástól eshet el.

Az idei évi tendenciát – mind HUF-ban, mind pedig EUR-ban – visszanézve kedvezőnek mondható árszinteket tekintve, továbbá a cseh-szlovák-magyar piaci összekapcsolás esetleges kedvező hatásait kihasználva, illetve a szintén elmúlt időszakot figyelembe véve stabil HUF/EUR árfolyam miatt, mielőbbi tendereztetés, a 2013. évi villamos energia ellátási időszakra vonatkozó pozíciók lezárása javasolt.